B. Sokół // Chrześcijański (anty)intelektualizm. Kościół myślący lub śpiący.

Publikujemy kolejny z wykładów wygłoszonych podczas konferencji STARE NA NOWO (2016), tym razem pt. “Chrześcijański (anty)intelektualizm. Kościół myślący lub śpiący”, wygłoszony przez Bartosza Sokoła.

Poniżej prezentujemy krótką zapowiedź publikowanego wykładu, zachęcając jednocześnie do jego wysłuchania.

Intelektualne życie Kościoła ma to do siebie, że jest, nawet jeśli go nie ma. Nie sposób żyć w stanie intelektualnej próżni, z dala od logicznych operacji i myślowych konstrukcji. Antyintelektualizm współczesnej kultury jest faktem, tym bardziej więc zastanawia fakt, iż chrześcijaństwo często chodzi z nią pod rękę po cienkiej tafli niechęci do zdyscyplinowanego, uporządkowanego i głębokiego myślenia. Należy rozważyć jednak, czy nie jest aby tak, że jedyną alternatywą dla Kościoła głęboko myślącego jest Kościół głęboko śpiący.

  • 71 Wpisów
  • 0 Komentarzy
Szczęśliwy mąż i ojciec, prawnik, absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim oraz teologii w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie. Zaangażowany w szereg inicjatyw chrześcijańskich. Redaktor Naczelny portalu nalezecdojezusa.pl oraz współtwórca portalu myslewiecwierze.pl. Interesuje się historią chrześcijaństwa w kontekstach społecznych i kulturowych, filozofią oraz apologetyką. Od kilku lat zachwycony Chrystusem jako Osobą, Ideą i Odpowiedzią.